Tento web používá cookies k dosažení potřebné funkcionality. Dalším jeho použitím s tímto souhlasíte. Další informace. Informace o ochraně osobních údajů najdete zde. Souhlasím

Solární plachta na bazén - návod na použití

Položení solární plachty na bazén

Solární plachtu položte na bazén tak aby byla hladká strana nahoře a bublinky směřovaly do vody. Tvar solární plachty upravte nůžkami tak aby odpovídal tvaru a rozměru bazénu. Před samotným zastřižením solární plachty ji nechte ležet několik hodin volně na hladině. Tím se srovnají transportní sklady a nerovnosti plachty. Skutečný rozměr bazénu si označte na hladkou stranu plachty pomocí fixy nebo tužky. Vhodné je stříhat plachtu nadvakrát. Při prvním zastřižení ponechat plachtu o kousek větší a následně ji zastříhnout „na čisto“. Když je plachta zastřižená a položená na vodní hladině, není potřeba ji nijak přivazovat, zatěžovat. Přilnavost plachty je vysoká a neodfoukne ji ani vítr.

Slunce a solární plachta

Pro co největší efektivnost a využití solární plachty ponechte bazén zakrytý po co nejdelší dobu.  Plachtu sundávejte jen v době koupání. Solární plachta může ležet na hladině bazénu i za chodu filtrační jednotky. Nemusíte mít strach, plachta se díky své přilnavosti určitě nenasaje do skimmeru.Solární plachtu odstraňte z bazénu, když voda dosáhne 30°C. Tímto způsobem můžete bez problému regulovat teplotu vody v bazénu.

Koupání a solární plachta

Před koupáním v každém případě odstraňte plachtu z bazénu. Plachtu můžete skládat přímo na bazénu nebo ji vytáhnout mimo bazén a tam ji smotat. Plachtu nepřetahujte přes drsné nebo ostré hrany, může se proříznout. Při větším bazénu je vhodnější použít naviják na solární plachty. Pokud nemáte naviják, pak smotanou plachtu uložte na stinné místo mimo dosah slunečných paprsků. Přímé sluneční záření může poškodit solární plachtu. V žádném případě nenechávejte plachtu rozloženou na trávníku nebo na záhonu. Solární efekt velmi rychle spálí rostliny, které budou pod plachtou. Pokud používáte naviják na solární plachtu, pak je ideální ochránit plachtu pomocí krytu, který zamezí přímému slunečnímu záření.

Solární plachta a bazénová chemie

Velkou výhodou solární plachty je, že šetří náklady na bazénovou chemii. Na druhou stranu je potřeba sledovat stav chemie v bazénu. Zejména vysoký obsah chloru má na solární plachtu destruktivní účinek. V žádném případě nepokládejte plachtu na bazén, pokud provádíte chlorový šok, nebo se vám povede předávkovat chlor do bazénu. V takovém případě je nutné počkat s položením plachty na vodní hladinu do doby, než klesne hladina chloru alespoň pod 0,4 mg / litr. Při nesprávném chlorování vody může v ojedinělých případech dojít ke vzniku plynu trichloramínu na hladině vody. Pokud je plachta v kontaktu s tímto plynem, dojde k úniku vzduchu z plachty a následnému nenávratnému splasknutí bublin. Ostatní chemické přípravky bazénové chemie, jako například vločkovač, algicid a pH nemají na plachtu žádný prokázaný vliv.

Teplota a solární plachta

Pokud teplota vody v bazénu stoupne nad 30°C, je vhodné sundat solární plachtu z hladiny. Teploty nad 30°C snižují životnost bazénové plachty. Z praktických zkušeností víme, že plachta při teplotě vody nad 32°C změkne a při vytahování z bazénu se pak můžou lehce poškodit bublinky.

Čištění a skladování solární plachty

Solární plachtu po ukončení koupací sezony důkladně očistěte a nechte proschnout. Vlhká neočištěná solární plachta způsobuje nepříjemný zápach a na jaře může být příčinou růstu řas v bazénu. Pro čištění plachty nepoužívejte přípravky na bázi chloru nebo pěnivé saponáty. Ideální pro čištění plachty je běžný čistič na bazény nebo pokud není plachta nadměrně znečištěná, pak postačuje voda a jemný kartáč. Plachtu nečistěte tlakovou vodou, může se poškodit.

Očištěnou plachtu lehce smotejte do volnějšího balíku a uskladněte na suchém, temperovaném místě. Teplota skladovacího prostoru nesmí dosahovat vyšší teploty než 30°C. Solární plachta nesmí zmrznout. Pokud plachta zmrzne, začnou z ní opadávat vršky bublinek. Pokud tato situace nastane, pak nepokládejte plachtu na bazén. Uvolněné bublinky budou zbytečně ucpávat filtraci, která nebude mít následně dostatečný výkon pro filtrování bazénu. Při skladování nepokládejte na plachtu těžké předměty.

Životnost solární plachty na bazén

Na životnost solární plachty má vliv několik faktorů

Hlavním faktorem je tloušťka materiálu, ze kterého je solární plachta vyrobena.

  • Při tloušťce bublinek plachty 180 mikronů se jedná o plachtu lehkou s životností do dvou let
  • Při tloušťce bublinek plachty 200 mikronů se jedná o plachtu lehkou s životností dva až tři roky
  • Při tloušťce bzblinek plachty 360 mikronů s ultrazvukově svařovanou je životnost až sedm let
  • Při tloušťce bublinek plachty 400 mikronů se jedná o plachtu těžkou s životností pět až dest let
  • Při tloušťce bublinek plachty 500 mikronů se jedná o plachtu těžkou s životností až 12 let

Dalšími faktory, které ovlivňují životnost solární plachty, jsou

  • Teplota vody v bazénu - nad 30° se snižuje životnost plachty
  • Typ použité bazénové chemie - chlor při větších dávkách způsobuje degradaci plachty
  • Způsob skládání a balení solární plachty - přetahování přes ostré hrany, tahání plachty po dlažbě
  • Způsob uskladnění solární plachty - vlhká neočištěná plachta podléhá plísním
  • Správné skladování solární plachty při teplotě nad 5°C

Černá a modrá solární plachta - v čem je rozdíl

Rozdíl mezi černou a modrou solární plachtou na bazén je v ziskovosti tepla za slunečného svitu. Černá barva plachty více přitahuje paprsky a rychleji ohřeje vodu v bazénu.

Rozdíl v tepelně izolačních vlastnostech mezi černou a modrou plachtou není žádný.

Černá solární plachta má kratší životnost z důvodu většího namáhání teplem. Zkrácení životnosti černé plachty je přibližně o 20%. Vše záleží taky na výše popsaných faktorech. Černá solární plachta je vyráběna v tloušťce – 200 mikronů.

Navijáky na solární plachty

Při bazénech větších rozměrů je vhodné pro navíjení solární plachty použít speciální naviják na solární plachty. Díky navíjení plachty na naviják nedochází ke skládání plachty a přetahování přes hrany bazénu. Díky tomu bude mít plachta delší životnost. Navinutou plachtu na navijáku je možné ponechat i na zimní skladování. U přenosných a pojízdných navijáků je velkou výhodou jejich mobilita. Tyto navijáky lze lehce odstranit od bazénu a uschovat mimo dosah slunečních paprsků.  Součástí každého bazénového navijáku jsou nerezové stojany, navíjecí tyč s otočným kolečkem, kompletní sada potřebného materiálu ke složení navijáku a příslušná sada popruhů pro uchycení solární plachty. U navijáků pro pevné ukotvení je součástí dodávky i sada šroubů pro uchycení. Pro navíjení solární plachty na naviják jsou vhodné plachty o tloušťce 360, 400 a 500 mikronů. U tenčích plachet / 180, 200 mic / může dojít při těsném navinutí na naviják k deformaci až popraskání bublinek.

Důležité upozornění při použití solární plachty!

  • Nestoupejte na plachtu na bazénu – plachta má malou nosnost
  • Nepokládejte plachtu na bazén, pokud není okolí bazénu oplocené nebo jinak zajištěné proti vstupu
  • Zamezte dětem bez dozoru ve vstupu do okolí bazénu zakrytého plachtou
  • Neplavte v bazénu, na kterém je solární plachta
  • Před použitím bazénu odstraňte plachtu z celé vodní plochy
  • Chraňte plachtu před nadměrným působením bazénové chemie – zejména chlorovým šokem
  • Na konci koupací sezony uskladněte plachtu v suchém a temperovaném prostoru /nesmí zmrznout /
  • Solární plachta neslouží jako bezpečnostní plachta na bazén, ale jako prostředek pro udržení tepla ve vodě

 

Návod si můžete stáhnout v pdf zde: Solární plachta návod (.pdf)

Nahoru